Stačí jeden ťah a Trump zmení pohyb kávy vo svete. Cena obľúbeného nápoja pôjde opäť hore, varuje expert

Už viac ako rok čelí kávový priemysel bezprecedentnej kríze. Cena komodity na burze vystrelila do závratných výšin po tom, čo nepriaznivé počasie zoškrtalo úrodu vo Vietname, svetové zásoby sa stenčili a na trhu sa objavili špekulanti, ktorí začali vo veľkom skupovať surovinu. 

image

Káva pôjde ešte hore. Uvidíme, či zdražovanie zákazník akceptuje, hovorí majiteľ obchodu s kávou (rozhovor)

„V roku 2022 sme zaplatili za kamión napríklad 90-tisíc amerických dolárov, v súčasnosti je to už 210-tisíc,“ reaguje Viliam Matušek, člen predstavenstva a marketingový riaditeľ Baliarní obchodu Poprad.

Segmentom dnes navyše mávajú kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten začiatkom apríla ohlásil zavedenie globálnych ciel na rôzne komodity či produkty. O týždeň na to sa rozhodol ich zavedenie pozastaviť na 90 dní. Priemysel, vrátane toho kávového, však zostal v neistote. Stačí totiž jeden Trumpov ťah, ktorý určí, kam káva poputuje. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.