Odmietanie žiadateľov o azyl pri hraničných kontrolách na nemeckom území je protiprávne. Rozhodol o tom v pondelok (2. 6.) správny súd v Berlíne. Podľa neho nie je možné žiadateľov o azyl vykázať za hranicu bez toho, aby úrady predtým rozhodli v takzvanom dublinskom konaní.
Nariadenie o sprísnení režimu na hraniciach vydal pred mesiacom, krátko po nástupe do funkcie, minister vnútra Alexander Dobrindt. V pondelok povedal, že bude Nemecko v praxi pokračovať, pretože sa verdikt súdu týka len jedného konkrétneho prípadu. Obmedzenie nelegálnej migrácie je jednou z priorít novej nemeckej vlády kancelára Friedricha Merza.
Súd sa zaoberal prípadom troch Somálčanov, ktorých na základe Dobrindtovho pokynu nemecká spolková polícia zadržala 9. mája vo Frankfurte nad Odrou a poslala späť za hranicu do Poľska.
Minister vnútra nariadil sprísniť kontroly na pozemných hraniciach 7. mája. Umožnil, aby policajti odmietali aj tých migrantov, ktorí chcú v Nemecku požiadať o azyl. Výnimkou mali byť podľa nariadenia len „zraniteľné skupiny“, ako sú deti, tehotné ženy alebo vážne chorí.
Prvé rozhodnutie o sprísnení kontrol
Podľa hovorkyne berlínskeho súdu ide o prvé súdne rozhodnutie, ktoré sa týka nového sprísnenia hraničných kontrol. V konkrétnom prípade, ktorým sa správny súd zaoberal, išlo o dvoch mužov a jednu ženu zo Somálska, ktorí prišli do Nemecka vlakom z Poľska.
Polícia ich skontrolovala v hraničnom meste Frankfurt nad Odrou dva dni po tom, ako Dobrindt oznámil svoje rozhodnutie o sprísnení kontrol. Trojica uviedla, že chce v Nemecku požiadať o azyl, spolková polícia ich ale ešte v ten istý deň poslala do Poľska. Podľa súdu to zdôvodnila tým, že pricestovali z bezpečnej krajiny.
Somálčania, ktorí sa teraz zdržiavajú na území Poľska, napadli postup spolkovej polície na súde a ten v zrýchlenom konaní rozhodol o jeho protiprávnosti. Podľa súdu sa proti rozhodnutiu nemožno odvolať.
Takzvané dublinské dohody, na ktoré sa odvoláva súd vo svojom rozhodnutí, okrem iného stanovili, že za vybavenie žiadosti o azyl je zodpovedná tá krajina Európskej únie, v ktorej podal cudzinec žiadosť o azyl ako v prvej.
Žiadosti budú odmietať
Podľa ministra vnútra Dobrindta bude ale Nemecko napriek rozhodnutiu súdu žiadateľa o azyl na hraniciach ďalej odmietať. Povedal, že nevidí dôvod meniť doterajšiu prax, súd totiž podľa neho rozhodoval len v jednom konkrétnom prípade.
Somálčania podľa neho vstúpili nelegálne do Nemecka už 2. a 3. mája a boli v oboch prípadoch poslaní späť za hranice bez toho, aby podali žiadosť o azyl. Až pri treťom pokuse dostať sa do Nemecka o azyl požiadali.
„Žiadatelia podali zodpovedajúcu žiadosť o azyl, takže im musí byť prechod hranice povolený a dublinské konanie musí byť vykonané,“ uviedol súd v odôvodnení svojho rozhodnutia.
Podľa neho sa Nemecko nemôže odvolávať na výnimku, ktorú spomína článok 72 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Na jeho základe sa môžu členské krajiny EÚ odchýliť od niektorých pravidiel v záujme udržania verejného poriadku a ochrany vnútornej bezpečnosti. Na uplatnenie článku ale podľa berlínskeho súdu „chýba dostatočné vysvetlenie existencie nebezpečenstva pre verejnú bezpečnosť a poriadok“.
Podľa Dobrindta súd rozhodoval v zrýchlenom konaní a štát sa bude pokúšať o hlavné pojednávanie, v ktorom jeho ministerstvo dôkladne obháji svoj právny názor. „V odmietaní žiadateľov o azyl na hraniciach budeme pokračovať,“ dodal.
Súd tiež zdôraznil, že žiadatelia o azyl nemajú právo na to, aby pokračovali v ceste ďalej do nemeckého vnútrozemia. Dublinské konanie totiž môžu úrady vykonať aj priamo na hranici či v príhraničí.
Téma pred voľbami
Obmedzenie nelegálnej migrácie bolo hlavnou témou pred februárovými predčasnými parlamentnými voľbami v Nemecku, ktoré vyhrala konzervatívna únia CDU / CSU. Vládu vytvorila so sociálnymi demokratmi (SPD). Nemecko kvôli nelegálnej migrácii kontroluje už od roku 2015 hranice s Rakúskom.
V októbri 2023 pribudli kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom. Vlani v septembri nariadila vtedajšia ministerka vnútra Nancy Faeserová tiež stráženie hraníc s Francúzskom, Luxemburskom, Belgickom, Holandskom a Dánskom.
Nemecko tak kontroluje viac či menej intenzívne celú pozemnú hranicu. Je pritom členom takzvaného schengenského priestoru voľného pohybu, v ktorom by na vnútorných hraniciach kontroly byť nemali. Súčasné kontroly sú nahlásené u Európskej komisie do 15. septembra. Vládni politici tvrdia, že cieľom nie sú trvalé kontroly, zlepšiť sa však musí stráženie vonkajších hraníc Európskej únie.
The post Nemecko bude na hraniciach aj naďalej odmietať žiadateľov o azyl, uviedol minister vnútra Dobrindt appeared first on Správy STVR.