Astronómov nedávno potešil objav novej kométy. Podarilo sa to vedcom v Austrálii. Objekt dostal predbežný názov SWAN 25 F a pozorovať ho môžeme aj v našich zemepisných šírkach.
Objavená kométa nie je v našej slnečnej sústave po prvý raz. Ide o takzvanú dlhoperiodickú kométu s pomerne nezvyčajným správaním.
„To upútalo pozornosť astronómov. Jej jasnosť sa začala zväčšovať, napriek predikciám, ktoré hovorili, že by sa mohla dostať na nejakú deviatu, možno deväť a pol magnitúdy, sa blížila už k ôsmej,“ hovorí odborný pracovník Hvezdárne M. R. Štefánika Jaroslav Jaroš.
Podľa predpovedí sa očakávalo, že keď sa kométa priblíži k Slnku, výrazne narastie jej jasnosť. Očakávalo sa, že sa bude pohybovať niekde okolo štvrtej, piatej magnitúdy. V tom prípade by bola viditeľná aj voľným okom,“ pokračuje astronóm Hvezdárne M. R. Štefánika Róbert Kožurko.
Novoobjavenej kométe sa v Správach venoval redaktor Vlado Hulík:
Ak chcete kométu vidieť, treba si privstať a tesne pred východom slnka namieriť ďalekohľad na severovýchodný obzor. Typický obraz kométy so žiarivým chvostom však nečakajte. Kométa pravdepodobne neprežije oblet okolo slnka.
„Predpokladá sa, že sa rozpadla a ešte nie je jasné, či z nej niečo zostalo alebo nie. Momentálne je v týchto miestach vidieť prachový obláčik. Stále má zmysel sa na oblohu pozerať, aj odborníkom môže niečo uniknúť. Vítame spoluprácu s astronómami amatérmi, ktorí neraz svojou vášňou doložia to, čo chýba ich prístrojovému vybaveniu,“ dodáva Jaroš.
Kométa bude najbližšie k Slnku a Zemi 1. mája.
The post Vedci z Austrálie nedávno objavili novú kométu. Pozorovať ju môžeme aj v našich zemepisných šírkach appeared first on Správy STVR.