Ceny bývania v Európskej únii od roku 2015 stúpli takmer o polovicu. Na Slovensku o 75 percent. Dôvodom sú zvyšujúce sa náklady, ale aj nedostatok investícií. Výsledkom je, že vlastné bývanie je pre mnohých čoraz nedostupnejšie.
Hoci Európska únia nemá priame právomoci v oblasti bývania, čoraz viac podporuje členské štáty. Legislatívne, finančne aj politicky. Minulý rok vznikol osobitný výbor pre krízu bývania a v marci Európska komisia predstavila plán zdvojnásobiť eurofondy určené na výstavbu dostupného bývania.
Situácia v Bratislave je alarmujúca, sťahovanie ľudí z vidieka pretrváva, nehnuteľnosti však pribúdajú pomaly. “V Bratislave je to číslo na úrovni 350. Priemer Európskej únie je myslím že 500 bytov,“ uviedol vedúci oddelenia rozvoja bývania mesta Bratislava Michal Pulman.
Problému v bývaním najmä v Bratislave sa v Rádiožurnále venovala redaktorka STVR Veronika Mészárosová:
Sociologička Lýdia Grešáková upozorňuje, že priemerný Slovák potrebuje až 13 ročných platov, aby si mohol dovoliť vlastné bývanie. Strecha nad hlavou sa tak často nevníma ako domov, ale záväzok voči banke. Riešením by podľa nej mohlo byť napríklad komunitné bývanie.
“Je dôležité hľadať alternatívy v rôznych situáciách, v ktorých sme. V ubytovniach, ktoré mali byť ako dočasné krízové riešenie, ľudia ostávajú aj po niekoľko generácií. Nové deti sa už rodia do prostredia, ktoré je preplnené,“ vyhlásila Grešáková.
Róbert Sermek z kancelárie Európskeho parlamentu pripomína, že Bratislava z hľadiska dostupnosti bývania patrí medzi štyri najhoršie mestá Európskej únie. Štatistiky navyše skresľuje fakt, že až 90 percent Slovákov býva vo vlastnom, no často len preto, že žijú u rodičov.
“Európska únia nevyrieši problém, neprinúti ľudí, aby žili komunitným spôsobom, ale môže pomôcť mestu a aj Bratislave, napriek tomu, že Bratislava je v Európe jeden z najbohatších regiónov, teda nemá nárok na také tie klasické eurofondy alebo štrukturálne fondy, pretože už prekročila ten prah bohatosti,“ ozrejmil Sermek.
Riešením by podľa neho mohli byť napríklad pôžičky z Európskej investičnej banky určené priamo na výstavbu nájomných bytov.
The post Bratislava je v dostupnosti bývania na chvoste EÚ: Strecha nad hlavou sa často nevníma ako domov, ale záväzok voči banke appeared first on Správy STVR.