História vojny je často písaná v mužských obrazoch – hrdinovia so zbraňami v ruke, hrdinské gestá, dramatické boje. Bojovali aj ženy, no nie vždy so zbraňou. Ich úloha bola často prehliadaná.
Pritom mnohé ženy v čase vojny ukázali odvahu, ktorá sa vyrovnala odvahe mužov na bojisku. V druhej svetovej vojne sa ženy stali neoddeliteľnou súčasťou odboja. Boli to ošetrovateľky, spojky, kuchárky, prali oblečenie partizánov, prenášali zbrane a muníciu. Starali sa tiež o zranených či organizovali zázemie pre odboj.
Erika Meszárosová, umelkyňa a výskumníčka, vytvára efemérne (pozn. red. dočasné, pominuteľné) pamätníky priamo na miestach spojených s príbehmi žien, aby vzdala hold ich neviditeľnej práci počas vojny.
Aké mali ženy postavenie počas vojny, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Andrea Šuvadová:
Jedným z príbehov, ktoré oživila, je osud Paulíny Dubeňovej z Kuneradu. Tá spolu s rodinou každú noc piekla chlieb pre partizánov a tajne ho vozila do lesa na dohodnuté miesto. Erika tento príbeh preniesla do improvizovaného pamätníka v podobe chlebov, ktoré piekla na špeciálnych formách na pňoch stromov.
„Potom keď sme tam prišli aj s ostatnými účastníkmi pamätníka, tak sme tam našli chlebíky, pod ktorými boli utierky, na ktoré som povyšívala časti príbehu pani Dubeňovej, aby si každý mohol zobrať domov časť jej príbehu aj chlebík,“ priblížila Meszárosová.
Ženy počas vojny dokazovali, že odvaha a odhodlanie majú mnoho podôb – od starostlivosti o zranených až po organizovanie zásobovania či špionáž.
„Vyžadovalo si to veľkú odvahu, lebo mohli nechať všetko plynúť okolo seba, ale to volanie po povinnosti a túžba prispieť k oslobodeniu, musíme to len obdivovať, že sa takto obetovali a riskovali vlastný život. Zdenka Vicenová, zdravotná sestra počas SNP, ošetrovala ranených v náročných podmienkach,“ uviedol historik Ústavu pamäti národa Tomáš Klubert.
„Naozaj tam boli boje tak silné, že bolo veľa ranených, takže denne sme ošetrovali aj 20 ranených, zvyčajne vo večerných hodinách, takže sme koľkokrát aj do po noci robili. Boli tam aj dvaja pacienti Nemci, to nás vlastne zachránilo,“ opísala Zdenka Vicenová.
Eleonóra partizánčila
Eleonóra Zacharová, rodáčka z Norimbergu, sa po vypuknutí Povstania pridala k odboju. Pomáhala písať listy na vyslobodenie Slovákov z nacistického zajatia a zaslúžila sa o záchranu mnohých ľudí.
„Tam bola prestrelka taká strašidelná, tak som ja partizánčila, zachránila som ľudí,“ povedala Zacharová.
Podobne výnimočná bola Beatrix Pospíšilová Čelková, prezývaná Trixi, najmladšia priemyselná špiónka, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri príprave spojeneckého bombardovania bratislavskej rafinérie Apollo.
The post Ošetrovali zranených, organizovali zásobovanie: Úloha žien vo vojne je často prehliadaná appeared first on Správy STVR.