Pakistan porušil prímerie s Indiou, ktoré sa dnes podarilo uzavrieť po štyroch dňoch vzájomných útokov medzi oboma krajinami, napísala agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z indickej vlády.
Stalo sa tak len niekoľko hodín po oznámenom pokoji zbraní. Šrínagarom, ktorý je hlavným mestom v indickej časti Kašmíru, boli podľa svedkov aj šéfa tamojšej samosprávy, počuť výbuchy a práce protivzdušnej obrany.
V meste bola vypnutá elektrina, napísala AFP s odvolaním sa na svojich reportérov na mieste. O explóziách, ktoré zazneli v Šrínagare po vyhlásení prímeria, informovala s odvolaním sa na svedkov z miesta tiež agentúra Reuters. Explózie boli podľa agentúry AP počuť tiež v meste Džammú, rovnako v indickej časti Kašmíru, a tiež tam, rovnako ako v Šrínagare, nasledoval výpadok elektrického prúdu.
„Čo sa stalo s prímerím? Výbuchy boli počuť po celom Šrínagare,“ uviedol podľa AP najvyšší volený predstaviteľ regiónu Omar Abdulláh. „Nie je žiadne prímerie. Jednotky protivzdušnej obrany uprostred Šrínagaru práve spustili paľbu,“ napísal v inom príspevku na sociálnych sieťach.
India a Pakistan sa dohodli na úplnom a okamžitom prímerí, oznámil predtým americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social.
Dodal, že rokovania medzi oboma jadrovými mocnosťami sprostredkovali Spojené štáty. Pokoj zbraní potvrdil aj pakistanský premiér Išak Dar na sieti X. Krátko po ňom správu podľa agentúry Reuters potvrdilo tiež indické ministerstvo zahraničia.
Dillí a Islamábád si od stredy vymenili množstvo vojenských úderov, hlavne okolo faktických hraníc v Kašmíre. Tam v apríli teroristi zaútočili na prevažne indických turistov, India z útoku obvinila Pakistan.
Tento týždeň potom zaútočila na niekoľko miest v pakistanskej časti Kašmíru, čo odôvodnila zásahom proti teroristickým skupinám.
Pri úderoch a následnom vzájomnom ostreľovaní doteraz zahynuli desiatky ľudí. Údery si obe strany vymenili tiež v posledných hodinách pred vyhlásením prímeria.
Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan od roku 1947, keď s ich vznikom skončila britská nadvláda na subkontinente. Obe krajiny už zviedli vojny o ovládnutie celého tohto himalájskeho územia, ktoré si nárokujú. Súčasná situácia bola považovaná za najhoršie vystupňovanie násilia medzi oboma jadrovými mocnosťami za posledných zhruba 20 rokov.