Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Francúzsko je pripravené začať s ďalšími európskymi krajinami diskusie o nasadení francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami na ich území – ako to v niektorých štátoch robia USA.
„Američania majú bomby v lietadlách v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Turecku,“ objasnil Macron v utorkovom rozhovore v štúdiu televízie TF1, informovala agentúra AFP.
Macron doplnil, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch definuje rámec týchto diskusií, a to „veľmi konkrétnym spôsobom.“
Uviedol súčasne tri podmienky pre angažovanosť svojej krajiny: „Francúzsko nebude platiť za bezpečnosť iných“; toto nasadenie „nebude na úkor“ toho, čo potrebuje Francúzsko; a „konečné rozhodnutie bude vždy na prezidentovi republiky ako najvyššiemu veliteľovi (francúzskych) ozbrojených síl.“
AFP pripomenula, že podľa predpokladov Spojené štáty majú na leteckej základni Incirlik na juhu Turecka uskladnených približne 50 jadrových bômb.
Francúzsko je jediným štátom EÚ s jadrovými zbraňami. Diskusia o rozšírení francúzskeho jadrového odstrašovania na jeho partnerov v Európe sa začala po invázii ruskej armády na Ukrajinu. Poľsko, ktoré je podobne ako Francúzsko kľúčovým spojencom Ukrajiny a čoraz významnejším pilierom v EÚ, už jasne dalo najavo, že by francúzsky jadrový „dáždnik“ využilo.
Francúzske jadrové odstrašenie je založené na vzdušných a námorných silách – stíhacie lietadlá Rafale a jadrové ponorky sú na pokyn hlavy štátu schopné udrieť kedykoľvek. Tieto sily existujú od začiatku studenej vojny, keď bol prezidentom Francúzska Charles de Gaulle. Okrem Francúzska vlastní jadrové zbrane v Európe aj Británia.
Myšlienku začať debatu o rozšírení francúzskeho jadrového dáždnika na spojencov v Európe prezentoval Macron v marci vo svojom prejave k národu, v ktorom okrem iného vyhlásil, že Rusko je hrozbou pre Európu aj Francúzsko a že vojna Ruska voči Ukrajine je už globálnym konfliktom.