Drucker chystá veľkú reformu v problémovej oblasti. Odborníci vysvetľujú, aké opatrenia pomôžu

Reedukačné centrá majú pomôcť deťom, aby sa polepšené vrátili do bežného života. K tomu im nepomáhali plesnivé steny, zlé hygienické podmienky a prístup zamestnancov, ani nútená práca či dokonca násilie. Na to všetko upozornila ešte v januári 2024 Generálna prokuratúra.

„Tie deti nie sú zlé. Ony reagujú na situáciu, v ktorej žili, fungovali a splácali to, čo dostali,“ povedal pre HN komisár pre deti Jozef Mikloško.

Rezort školstva pod vedením Tomáša Druckera z Hlasu na zistenia Generálnej prokuratúry hneď zareagoval odstránením hygienických a materiálno-technických nedostatkov v reedukačných centrách. Dve z trinástich reedukačných centier sa dokonca zrušili. 

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský však pre HN tvrdí, že na Slovensku nemáme upravené práva detí v špeciálnych výchovných zariadeniach, a tak ich zamestnanci pristupujú k deťom rôzne.

„Niektoré ich práva sú v dôsledku nejednoznačnosti alebo nevedomosti porušované,“ tvrdí. Deti sú podľa neho v zraniteľnej situácii, lebo sa nemôžu proti zlému zaobchádzaniu alebo porušovaniu ich práv brániť.

Onedlho však príde v reedukačných centrách k veľkej reforme, ktorú pripravuje ministerstvo školstva. No Mikloško poukazuje na problém, ktorý sa nevyrieši.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.