Tomáš (22) sa dozvedel, že má rakovinu, až po operácii. Lekári najskôr tvrdili, že ide o zápal a liečili ho antibiotikami

Na Slovensku je cesta pacienta od zistenia rakoviny po začiatok liečby príliš dlhá. Roky na to upozorňujú údaje Európskej únie a poukazujú na to aj pacientske organizácie. Ich zástupcovia tvrdia, že nám chýba postup, ktorý by po diagnostike jasne stanovil postup liečby.

Dvadsaťdvaročný Tomáš z Levíc dostal rakovinu semenníkov pred dvomi rokmi. Lekári najskôr tvrdili, že ide len o zápal.

„Ja som sa v podstate prvé dva mesiace liečil antibiotikami. Po dvoch mesiacoch som bol poslaný do Nitry. Tam som sa nie veľmi pekným spôsobom dozvedel, že môj semenník bude odstránený. Až po operácii som sa z papierov dočítal, že ja mám rakovinu,“ opísal pacient Tomáš Gazdík.

Prečo liečebné procesy trvajú na Slovensku tak dlho, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Martina Jančiarová:

Z dát Európskej únie vyplýva, že Slovensko má príliš dlhý proces, ktorý vedie od prvých príznakov ochorenia až po začatie liečby. Kým napríklad v Česku to trvá 62 dní, u nás je to 160 až 180 dní.

Podľa pacientskych organizácií nám chýba záväzný materiál, ktorý by stanovil presnú postupnosť liečby pacienta s rakovinou.

„Za normálnych okolností by mal chytiť toho pacienta všeobecný lekár a previesť všetkými vyšetreniami až k stanoveniu diagnózy a určeniu liečby. Ale nefunguje to tak vždy. Je to o tom, že pacient musí sám hľadať, musí googliť, musí klopať na rôzne dvere,“ upozornil spoluzakladateľ pacientskej organizácie Nie rakovine Patrik Herman.

Rozdiely v rámci Slovenska

Rezort zdravotníctva chce čas od diagnostiky po liečbu skrátiť. „Ministerstvo zdravotníctva bude v spolupráci s odborníkmi pripravovať strategický materiál Národný onkologický program SR – Spoločne proti rakovine do roku 2035, Akčné plány na roky 2026 – 2030, ktorý bude predložený na rokovania vláde SR,“ informoval v stanovisku rezort zdravotníctva.

Rozdiely sú aj v diagnostikovaní ochorenia. Podľa údajov rezortu zdravotníctva je na západnom a strednom Slovensku vyše 20 overených mamografických pracovísk, pričom na východe ich je len päť.

„Z tohto vyplýva aj to, že výsledky liečby sú potom diametrálne odlišné. Lebo keď si porovnáme napríklad trojročné prežívanie u žien, ktoré sú diagnostikované na západnom Slovensku, tak tieto ženy majú približne trikrát lepšiu šancu prežiť tri roky ako pacientky, ktoré sú diagnostikované na východnom Slovensku,“ ozrejmil prednosta Onkologickej kliniky vo FN Trnava Marián Streško.

Rozdiely v rámci Slovenska vnímajú pacientske poradne, ktoré ľuďom s rakovinou pomáhajú. Kým napríklad v Trnave potrebujú pacienti skôr pomoc v sociálnych otázkach, v Košiciach hľadajú psychologickú podporu.

The post Tomáš (22) sa dozvedel, že má rakovinu, až po operácii. Lekári najskôr tvrdili, že ide o zápal a liečili ho antibiotikami appeared first on Správy STVR.