Africký mor ošípaných potvrdili vo veľkochove v Dolných Semerovciach pri Leviciach. Odborníci zdôrazňujú, že nákaza sa týka len jedného uzavretého komerčného chovu. Prísne veterinárne opatrenia sú v platnosti a podľa úradov nie je dôvod na paniku.
Na farme v Dolných Semerovciach chovali takmer 18 500 ošípaných. Včera začali s ich utrácaním, pričom všetky ostatky sú prevážané do kafilérie pri Žiline.
Aká je situácia v chovoch ošípaných po potvrdení nákazy, zisťovali v relácii Správy redaktorky STVR Soňa Hlavatá a Miriam Opálková:
„Včera sme priviezli prvých 100 ton z farmy v Semerovciach. Pokračujeme každý deň, teda budeme zvážať a spracovávať aj počas štátneho sviatku, počas víkendov, až do úplnej likvidácie,“ informovala konateľka Veterinárnej asanačnej spoločnosti v Mojšovej Lúčke Alexandra Orčíková.
„Tam je pomerne veľké množstvo zvierat, ktoré sú maličké, čiže to nie je ako 400-kilová krava, ale tam máte aj odstavča, veľmi veľa takých, ktoré sú do desať kíl a ktoré sú do 20 kíl,“ ozrejmil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.
Zatiaľ nie je známe, ako sa mor do komerčného chovu dostal. Od vlaňajška však zaznamenávali nárast výskytu diviačej zveri v jeho okolí. Na našom území je africký mor od roku 2019.
„V prvých rokoch sa lovilo približne 70-tisíc kusov diviačej zveri ročne, v minulom roku to bolo 44-tisíc kusov. Myslím si, že opatrenia, ktoré na Slovensku máme, jednoducho zariadili minimálne to, že africký mor nezdevastoval viacero chovov a ten jeho postup sa spomalil,“ zhodnotil hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.
Otázne sú susedné chovy
Navyše, opatrenia súvisiace s africkým morom realizujeme už dlhšie, a teda celkové riadenie tejto situácie vyzerá odlišne ako pri slintačke a krívačke.
„Keď hodnotím, šesť rokov máme mor a ešte stále nemám celé územie zamorené. Robíme obrovské množstvo vzoriek, máme na to vypracovaný systém, ktorý už tu máme zavedený,“ uviedol Chudý.
Obce v reštrikčnej zóne od ohniska nákazy sa taktiež už dlhodobo riadia platnými nariadeniami. Jedným z nich je aj registrácia chovov, ktorú zvyknú chovatelia zanedbávať. Teraz majú obce za úlohu povinne nahlásiť domáce chovy, a to do 12. mája.
„Čo sme si zisťovali informácie, tak v tomto regióne by sa už nemali nachádzať nejakí veľkí chovatelia ošípaných a rovnako nemáme informáciu o tom, že by tam bolo nejaké veľké množstvo nejakých drobných chovateľov,“ ozrejmila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Jana Holéciová.
Preto je aj malý predpoklad, že by sa v tejto oblasti mala nákaza šíriť. Otázna je zatiaľ situácia v príbuzných chovoch už napadnutej farmy.
„Tam teraz momentálne bude prebiehať sedemdňová, respektíve 14-denná karanténa. Pokiaľ sa tam do toho týždňa, respektíve dvoch týždňov nepotvrdí žiadny výskyt, tak ostatné farmy mali šťastie a neboli tam robené presuny,“ vysvetlil predseda Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných František Valášek.
Tieto príbuzné farmy, sledované v karanténe, sú v obciach Bruty, Svodín a Jesenské.
The post Nákaza africkým morom: Na farme pri Leviciach likvidujú tisíce ošípaných. Otázna je situácia v príbuzných chovoch appeared first on Správy STVR.