Každý tretí stredoškolák sa stretol so šikanovaním v online priestore. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky. Kyberšikanovanie sa vyznačuje vysokou anonymitou tých, ktorí šikanujú. Problémom je aj to, že viac ako tretina detí nevyhľadala pomoc. Hanbili sa, mali strach alebo boli presvedčení, že im nikto nepomôže.
Pre mladých ľudí je internet prirodzeným prostredím na budovanie vzťahov a sebaprezentáciu. Preto sa dostáva do popredia aj kyberšikanovanie. Stretlo sa s ním približne 60-tisíc stredoškolákov.
„Najčastejšie formy kiberšikany sú také klasické očierňovanie, alebo šírenie klebiet v online priestore. Ďalšia forma je sexting, ktorý znamená, že niekto šíri rôzny intímny obsah obete, ktorá s tým nesúhlasí. Ďalšia forma sú hádky v diskusiách, tie známe hate speech v diskusiách, urážanie nadávky a podobne,“ upozorňuje Marián Velšic, autor výskumu o kyberšikane a analytik IVO.
Kyberšikane sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Dominika Welterová:
Prieskum robili medzi stredoškolákmi, ktorí sú v citlivom veku, a kyberšikanovanie sa ich najviac dotýka.
„Samozrejme, že sa objavujú všelijaké správy, obrázky alebo čokoľvek, čo je zdieľané medzi študentami aj v pracovnom prostredí, ale aj v osobnom prostredí. Snažíme sa tej kyberšikane predchádzať tým, že ich oslovujeme. Tým, čo zdieľajú a ako zdieľajú, či im v tom niečo pomáha a druhým neubližuje,“ hovorí vedúci charakterového vzdelávania na Lýceu C.S. Lewisa Stanislav Staško.
Ako reagovať na sexting
Sexting – posielanie intímnych obrázkov – zažilo množstvo stredoškolákov. Ak sa stane mladý človek obeťou takejto formy šikanovania, mal by to nahlásiť.
„Určite je dôležité, aby na tom nezostávali sami, aby o tom niekomu povedali. Ak im nejaký sext príde, aby ho určite nešírili ďalej, aby si urobili nejaký záznam z toho, aby sa to prípadne vymazalo, ten dôkaz toho, že tá moja fotografia niekde koluje. V tomto prípade je dôležité sa obrátiť na rodičov, na dospelých a teda aj na políciu,“ zdôrazňuje poradkyňa z občianskeho združenia IPčko Zuzana Juráneková.
Z prieskumu vyplýva, že pomoc vyhľadajú dve tretiny obetí online šikanovania. Psychologička tvrdí, že na to, aby spravil mladý dospievajúci prvý krok a vyhľadal pomoc, potrebuje veľa odvahy.
„To na začiatok, čo potrebuje, je ocenenie a poďakovanie za to, že môžeme s ním byť, že ho tým jeho príbehom, alebo riešením tej jeho situácie môžeme sprevádzať,“ vysvetľuje Juráneková.
Podľa Zuzany Juránekovej z IPčka je dôležité, aby bolo viac školských psychológov a aby so školami naďalej intenzívne spolupracovali centrá poradenstva a prevencie.
The post Ako zareagovať na sexting? Až tretina stredoškolákov sa stretla s kyberšikanou, mnohí sa boja vyhľadať pomoc appeared first on Správy STVR.